Język polski bez tajemnic


Czy i wy macie wśród znajomych obcokrajowców mieszkających w Polsce? Jeśli tak, zdajecie sobie zapewne sprawę z tego, że nauka naszego języka jest żmudna i wymaga dużo czasu. Jednak dlaczego właściwie tak jest? Co można zrobić, by - nie będąc Polakiem ani obcokrajowcem należącym do tej samej grupy językowej - zrozumieć nasz język?

Dlaczego polski jest trudny?

Obcokrajowcy, chcący opanować język polski, nie powinni liczyć na szybki sukces. Część lektorów uważa wręcz, że polski to najtrudniejszy do nauczenia się język na świecie. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na niezwykle złożoną gramatykę, w której jest mnóstwo wyjątków, dość trudną wymowę oraz pułapki ortograficzne. Osoby uczące się naszego języka na własną rękę (na przykład korzystając z dostępnych w sieci, darmowych kursów typu learn Polish, narzekają również na znaczną liczbę wyjątków od pozornie oczywistych reguł i skomplikowane, niejednoznaczne użycie czasów. Problemem są także przypadki, których trzeba nauczyć się na pamięć oraz mnogość końcówek i form zaimków osobowych.

Nadzór i systematyczność

Zatem w nauce języka polskiego trzeba przygotować się na kilka wyzwań. Przede wszystkim niezbędna będzie wytrwałość i... cierpliwość. Wyobraź sobie, że masz od jutra uczyć się pisać i mówić po japońsku. Wiadomo, że pierwszych efektów spodziewać się możesz dopiero po miesiącu lub po paru miesiącach. Nie inaczej będzie z językiem polskim dla Anglika, Niemca lub Szwajcara (mieszkańcy Ukrainy, Słowacji czy Rosji to już osobna bajka, bowiem ich własne struktury językowe oraz wymowa są dosyć zbliżone do polskiej). Jeśli więc znasz kogoś, kto ma zamiar uczyć się lub pracować w naszym pięknym kraju, przede wszystkich nie zniechęcaj go i dbaj o to, by chwalić jego drobne postępy. Po drugie - wyjaśnij, że kieszonkowa książeczka „Learn Polish” czy strona www z polskimi słówkami dla obcokrajowców - raczej mu nie wystarczą. W tej nauce bowiem ważny jest nie tylko czas, ale również doświadczony mentor, który na bieżąco ocenia umiejętności ucznia. 

Learn Polish online (ucz się bez wychodzenia z domu)

Nie oznacza to jednak, że polskiego, tak jak i innych języków, nie można uczyć się samemu, w zaciszu domowym. Takie lekcje, prowadzone oczywiście pod nadzorem i przez wykwalifikowaną kadrę, ma w swej najnowszej ofercie między innymi Empik School. Do wyboru jest język biznesowy oraz nauka nastawiona przede wszystkim na płynną, żywą konwersację. Funkcjonuje tu też jednak nowoczesna platforma e-learningowa (learn polish online) dostosowana do potrzeb i wymagań czasowych klienta. Taki system nauki umożliwia opanowanie podstaw polskiego w kilka miesięcy, przy zminimalizowanym wysiłku, a w każdym razie bez konieczności wychodzenia z domu na każde zajęcia. Nauka taka jest przy tym traktowana jak najbardziej poważnie, a sam kurs kończy się egzaminem na wybranym poziomie (zwykle B1, B2 lub C2).

Link do normalnej (graficznej) wersji artykułu

 
stat4u