Pomoce naukowe do przedmiotów ścisłych (np. matematyka)


Matematyka, fizyka, chemia są to nauki, które wymagają doposażenia w pomoce dydaktyczne w postaci tablic, zestawów doświadczalnych, zbiorów wzorów itp. Ucząc się przedmiotów ścisłych online warto wyposażyć się w pomoce także dostępne w sieci. Aby nie nosić ze sobą sterty książek można zastąpić je wersją e-podręcznika czy aplikacjami mobilnymi zawierającymi tablice matematyczne, wzory, wyprowadzenia wzorów itp.

Kompleksowe wyposażenie ucznia na każdym etapie edukacji zapewniają platformy edukacyjne, które oprócz kursów multimedialnych udostępniają szereg materiałów niezbędnych do nauki. Poza wzorami i tablicami przydadzą się także pomoce w postaci liczmanów, klocków matematycznych, menzurek chemicznych, czy odważników, obciążników itp. Podstawowym zestawem pomocy matematyka jest cyrkiel i ekierka, a na etapie szkoły podstawowej przydać się mogą liczmany. Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań oferujących w atrakcyjnej formie naukę ułamków, mnożenia, dzielenia. Warto pamiętać, iż nie tylko do dzieci przemawia bardziej przykład, użyteczne zastosowanie w praktyce oraz osobiste doświadczenie niżeli wykład teoretyczny i zbiór regułek zapisanych w zeszycie. Odpowiednikiem nauki poprzez doświadczenie są prezentacje multimedialne i interaktywne, które oddziałują na nasz umysł poprzez bodźce wzrokowe, dźwiękowe jednocześnie. Poprzez atrakcyjną formę lepiej zapamiętujemy wiedzą trudną do przyswojenia, a taką jest wiedza z przedmiotów ścisłych.

Pomocne w nauce mogą być dość prozaiczne rzeczy jak chociażby plan nauki, wyznaczenie celów i osadzenie ich w czasie. Nie jest to pomoc kosztowna w zakupie, bowiem sami ja musimy stworzyć. Dzięki harmonogramowi nauki można śledzić swe postępy, kontrolować wiedzę. By utrzymać odpowiedni poziom koncentracji warto zaplanować warunki nauki, a wśród nich przerwy, jak i stosowny relaks dla mózgu. Nauki ścisłe są specyficzne pod względem metody nauki, stąd też kluczowa jest koncentracja na zadaniu. Sukces w naukach ścisłych można osiągnąć tylko przez ćwiczenia i powtórki materiału pozwalające dogłębnie zrozumieć teorię zasłyszaną na wykładzie, czy przeczytaną w kompendium wiedzy. Aby nic nam nie umknęło w trakcie nauki warto korzystać z podręczników ujmujących dany zakres wiedzy w sposób usystematyzowany. Podobnie jest ze zbiorami ćwiczeń, jakie warto urozmaicać. Poza ćwiczeniami warto wizualizować swoją wiedzę poprzez mapę myśli czy wykresy. Forma graficzna wiedzy jest niezmiernie istotna. Jeżeli tylko jest taka możliwość warto włączyć w swój proces dydaktyczny rozmaite wykresy, tabele, schematy i obrazy. Często rzeczy trudne można pokazać w łatwy i ciekawy sposób za pomocą obrazu. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ćwiczymy i korzystamy z praw fizyki, matematyki w życiu codziennym. Kreatywne rozwiązania możemy zaczerpnąć z sieci. W internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych internauci dzielą się swoimi pomysłami na zobrazowanie zagadnień matematycznych i nie tylko. Szereg pomysłów na ułatwienie nauki, przyspieszenie jej efektów jest warta spróbowania. Jedną z propozycji są korepetycje online. Warto pamiętać, że w nauce przedmiotów ścisłych nie można pomijać zagadnień, których nie rozumiemy ani odkładać na później. Często do zgłębienia jednego zagadnienia potrzebna jest wiedza o innym, tym samym nie ma miejsca na braki w zrozumieniu.

By uzupełnić wiedzę, która nie została należycie opanowana i utrwalona skorzystać można z pomocy profesjonalnego nauczyciela bez konieczności wychodzenia z domu. Korepetytorzy mogą nie tylko wspomóc naukę, ale także obiektywnie sprawdzić i ocenić wiedzę nabytą przez ucznia, pomóc w zaplanowaniu nauki, podpowiedzieć z jakich materiałów warto skorzystać. Prócz indywidualnych zajęć przez Skype propozycją godną sprawdzenia są blogi językowe, dostarczające wytłumaczenia wielu zagadnień w przystępny sposób. Nie tylko blogi mogą okazać się pomocne, bowiem w sieci dostępne są kursy online uwzględniające wykłady, ćwiczenia, testy jak również kanały na Youtube oferujące cykliczne wykłady z matematyki, chemii, fizyki. W zależności od poziomu zaawansowania z zakresu przedmiotów ścisłych ciekawym adresem jest totylkofizyka.pl. To zbiór filmów przedstawiających szereg doświadczeń fizycznych, jakie można przeprowadzić samemu w domu. Każde doświadczenie prócz instrukcji wykonania posiada komentarz naukowy. To doskonała pomoc w nauce na etapie szkolnym. Z zakresu biologii serwis biocen.edu.pl jest wartym odwiedzenia. Liczne pomysły na zajęcia dydaktyczne, doświadczenia to moc pomocy publikowanych w portalu popularnonaukowym. Na poziomie wyższym zaawansowania warto posłużyć się wiedza pochodzącą z czasopism popularnonaukowych dostępnych online, jak również programów telewizyjnych Discovery i nie tylko. Jedną z ciekawych form pomocy do nauki jest samopomoc. Media społecznościowe i trend do skupiania się w grupach zainteresowań tworząc własną przestrzeń w sieci przez użytkowników sieci pozwala na wzajemne wspieranie się wiedzą, doświadczeniem w zakresie nauki przedmiotów ścisłych. Fora internetowe, Facebook, Goldenline czy Google+ to miejsca, w których można spotkać wiele grup poświęconych nauce przedmiotów ścisłych, w tym matematyki, fizyki.

Wracając do aplikacji mobilnych polecić warto między innymi xGraphing. Aplikacja ta umożliwia tworzenie prostych jak i skomplikowanych wykresów. Wystarczy wpisać wzór funkcji i zdefiniować cztery punkty na układzie współrzędnych. Intuicyjny interfejs pozwalający na użycie także na tablecie i urządzeniach z ekranem dotykowym zapewnia aplikacji wielu zadowolonych użytkowników. Inną aplikacją dedykowaną przede wszystkim maturzystom jest Tablice Maturalne SGGW. To zestaw trzech aplikacji, które zawierają niezbędne tablice matematyczne, fizyczne i chemiczne do celów rozwiązywania zadań z zakresu szkoły średniej. Atrakcyjną aplikacją jest Fizyka na 5. idealna aplikacja do powtórki materiału. Zawsze pod ręką, prosta w obsłudze. Zawiera nie tylko wiedzę z zakresu fizyki ale i wzory, opisy zjawisk z grafiką. Odpowiednikiem fiszek językowych dla matematyki są Wzory Matematyczne. To aplikacja stanowiąca zbiór wzorów matematycznych wraz z ich postacią graficzną i przykładem użycia. Aplikacja podzielona została na 17 działów jak geometria, trygonometria itd. Podobną pomocą jednak obejmującą pierwiastki chemiczne jest aplikacja o wdzięcznej nazwie Pierwiastki. Układ okresowy w telefonie jest niezmiernie przydatny podczas nauki online i nie tylko prócz samej tablicy Mendelejewa aplikacja zapewnia skrótowy opis właściwości każdego z pierwiastków jak liczba atomowa, masa atomowa itp. Jako, iż najwięcej aplikacji mobilnych tyczy się królowej nauk, jaką jest matematyka jeszcze jedną aplikacją godną zauważenia jest iMathematics. Stanowi ona kompendium wiedzy matematycznej. Znajdują się tutaj definicje pojęć, wzory, opisy ich wyprowadzenia a także dedykowany kalkulator. Dodatkowym plusem aplikacji są odnośniki do Wikipedii jakie znajdują się pod każdym z zagadnień omówionych w aplikacji. Przydatne są także powiązania zagadnień między sobą co pozwala wracać i przechodzić od ogółu do szczegółu czy zagadnień pokrewnych. Minusem tej propozycji jest obsługa wyłącznie w języku angielskim. 

Podsumowując pomocy dydaktycznych do nauk ścisłych w sieci, jak i poza internetem jest bardzo wiele. Mają one różną formę, na rynku dostępne są zarówno te odpłatne jak i darmowe pomoce. Nie rzadko najlepszą z pomocy jest wsparcie innych, okazja do wzajemnej nauki od siebie, poprzez burzę mózgów i wspólne główkowanie nad zadaniem.

Na korepetycje z matematyki w Poznaniu jak i w innych największych miastach Polski zapraszamy do Preply.com.

Autor: Preply.com, korepetycje z matematyki online & offline.

Link do graficznej (normalnej) wersji artykułu

 
stat4u